Jānītis Kanādas
Erigeron canadensis L.

Kanādas jānītis

   

  • angliski: Canadian Fleabane
  • vāciski: Kanadisches Berufkraut
  • zviedru: kanadabinka
  • igauņu: kanada pujukakar
  • lietuviešu: kanadinė konyza
  • krievu: мелколепестник канадский

Kanādas jānītis ir viengadīgs augs, augumā 15-150cm (retāk, līdz 200cm). Stublājs stāvs, rievots, augšdaļā sazarots, klāts ar raupjiem matiņiem. Lapas izkārtotas pamīšus, bez pielapēm, augšējās sēdošas, gludu malu, zemākās uz īsiem lapu kātiem, reti zobotas gar malu. Lapu daivas lineāri- lancetveida, izstiepti smailas, apmatotas. Ziedi nelieli, bālgani, izvietoti nelielās, īpaša tipa ziedkopās- kurvīšos. Auglis- sēklenis. Sēklas bez endospermas. Zied no jūnija līdz septembrim.

Ārstnieciskās īpašības piemīt auga virszemes daļai- stublājiem, lapām un ziediem. Augu ievāc bez raupjajām stublāja daļām (apakšējās daļas), ziedēšanas laikā. Griež auga augšdaļu, vidēji 10-15cm, sien buntītēs, karina zem nojumes, ēnainā un labi vēdināmā vietā. Ziedus atsevišķi no stublājiem klāj uz papīra un žāvē tā. Gatavu drogu uzglabā elpojošā tarā (kartona kārbas), līdz 1 gadam.

Kanādas jānītis ir ēterisks augs, kurā var atrast 0,33-1,72% ēterisko eļļu. Turklāt, augā atrastas bioloģiski aktīvās vielas, kā flavonoīdi, saponīni, alkaloīdi, miecvielas, holīns, vitamīns C, limonēns, terpineols, dipentēns, aldehīdi, sveķi un minerālie sāļi.

Ārstnieciskā nozīme

Kanādas jānītis iedarbojas savelkoši, asiņošanu apturoši, pretiekaisuma un stiprinoši. Turklāt augs ir efektīvs pret dizentērijas līdzeklis. Turklāt, tā preparāti spēj uzlabot matu augšanu.

Tautas medicīnā, Kanādas jānītis tiek izmantots, pamatā, kā asiņošanu apturošs, pret dizentērijas un organismu stiprinošs līdzeklis. Dzemdes asiņošanas gadījumā, vispopulārākā ir Kanādas jānīša ēteriskā eļļa (10-15 pilieni). Auga nostādinājumus lieto ne tikai asiņošanas apturēšanai (dzemdes, deguna, zarnu, plaušu, dzemdību, zobu u.c.), bet arī, lai ārstētu podagru, artrozes, cistītu un prostatītu.

Kanādas jānītis ir efektīvs līdzeklis, ja to lieto kopā ar citiem ārstniecības augiem. Piemēram, reimatoīdā poliartrīta gadījumā, lieto spirta ekstraktu, tai pievienojot vīgriezi, savukārt, endometriozes gadījumā, ekstraktam pievieno lavandas, vībotnes, vīgriezes, kliņģerītes, pelašķa un Kanādas jānīša ziedus.

Tautas medicīnā Kanādas jānīša preparātus lieto, spēcīgu mēnešreižu gadījumā, efektīvs tas ir klimaktēriskajā periodā, urīnpūšļa un priekšdziedzera iekaisuma gadījumā, kā arī hemoroidālo asiņošanu apturēšanai.

Ar auga novārījumiem ārstē acu slimības, izsitumus un kašķi. Mazgājot ar šo novārījumu matus, tas stiprina tos un stimulē to augšanu.

Nav ieteicams lietot

Kanādas jānītis nerada blaknes, taču to nav vēlams lietot grūtniecības un laktācijas periodā, kā arī ar tā preparātiem neārstē bērnus.

Kosmētiskā nozīme

Kanādas jānīša novārījumu lieto, lai ārstētu dažādas ādas slimības (dermatozes, izsitumus, kašķi). Turklāt, šis augs ir efektīvs bojātu matu kopšanai un atjaunošanai.

Lasīt par purva jāņeglīti->