- angliski: Maltese-Cross
- vāciski: Brennende Liebe
- zviedru: studentnejlika
- igauņu: loitev tulinelk
- lietuviešu: goštautinė gaisrena
- krievu: зорька татарское мыло
Sarkanā guntiņa ir daudzgadīgs augs. Stublāji tai ir stāvi, maz sazaroti, stipri apmatoti, augumā no 50-100cm. Piesaknes lapas lāpstformas. Stublāja lapas sākot no lancetformas līdz olformas. 12cm garumā, abās pusēs raupji apmatotas, gar lapas malu un lapas centru apakšpusē raupji apmatotas.
Stublāja virsotnē izvietota galviņformas ziedkopa ar 10-50 ziediem, tie ir gandrīz sēdoši, 1-1,5cm diametrā. Zieds spilgti sārts, retāk balts vai rozīgs, ziedlapas šķeltas divās daļās. Sēkla olformas kārbiņa <1cm diametrā, kura atveras piecās daļās. Sēklas sarkani brūnas, pupiņas formas. Augu apputeksnē tauriņu un tas viegli vairojas ar sēklu palīdzību.
Augs zied jūnija beigās un ziedēšana ilgst līdz 75 dienām.
Ārstnieciskām vajadzībām izmanto auga ziedus, lapas un saknes. Visas daļas ievāc pirms augs sācis pilnvērtīgi ziedēt vai ražot sēklas (parasti tas notiek no maija līdz augustam). Šajā laikā augs sevī uzkrāj visvairāk vērtīgo vielu.
Ievākto auga masu žāvē ēnainās un labi vēdināmās vietās, parasti piespiedu žāvēšanu neizmanto. Uzglabā sausā vietā, papīra maisos ne ilgāk par 1 gadu.
Sarkanās guntiņas ķīmiskais saturs ir pētīts minimāli. Taču ir zināms, ka sarkanās guntiņas galvenā, aktīvā viela ir ekdisteroīdi, fenolie savienojumi: flavonoīdi, hidroksikanēļskābe, kumarīni; polisaharīdi, saponīni un vitamīni.
ĀRSTNIECISKĀ NOZĪME
Augu neizmanto oficiālajā medicīnā, taču tajā esošās vielas lieti noder cilvēka veselības uzturēšanai! Augā esošās vielas iedarbojas pret iekaisumu un antimikotiski.
Senatnē šo augu izmantoja līdzvērtīgi ziepēm, lai atbrīvotu rokas no pārliekas taukainības un netīrumiem.
Saprotot auga iedarbības virzienu, to lieliski var pielietot, kā kosmētisku līdzekli, sākot no novārījuma pievienošanas vannā līdz beidzot, gatavot ekstraktus no tā.