Fuks pūšļu
FUCUS VESICULOSUS

   

Pūšļu fuks ir tumši olīvbrūnā, kas ir piestiprinājusies uz akmeņainiem substrātiem, var izaugt līdz 2 m. Pūšļu fukam ir daudzi morfoloģiski pielāgojumi, kas ir izdevīgi to augšanas nosacījumiem. Pirmkārt, pūšļu fuka lapotnē gar dzīslojumu izveidojušies pūslīši, kuros ir iekšā gaiss, kas spēj noturēt aļģi virs ūdens, pūslīši veidojas vasaras beigās . Otrkārt, tām ir saknei līdzīga struktūra, kas savieno pūšļu fuku uz substrāta. Pūšļu fukam nav vadaudu. Pūšļu fukam stumbrs zarojas dihotomi-katrā zarošanas vietā stumbrs sadalās divos vienādos stumbros.

Pūšļu fuku ievāc ar sietu palīdzību. To žāvē ātri, ēnainā vietā, ieteicams caurvējā. Fukam izžūstot, tas iegūst tumši brūnu līdz pat melnu krāsu, kā arī specifisku jūras aromātu. Neskaitot žāvētu pūšļu fuku, ārstniecībā izmanto arī pūšļu fuka ekstraktu un izvilkumu eļļā. Ievākto augu uzglabā tumšā un vēsā vietā, uzglabāšanas laiks pieļaujams līdz 2 gadiem.

Pūšļu fuka sastāvā ietilpts plašs mikroelementu un makroelementu klāsts (vairāk kā 40), ieskaitot jodu, dzelzi, kalciju, kāliju, silīciju, magniju, selēnu, sēru, cinku, fosforu, boru, bāriju un citus, aminoskābes, vitamīnus (A, B1,B2, B3, B12, C, D3, E, K, F, H, PP), organiskās skābes ( algīnskābe, folijskābe, pantotēnskābe u.c.), šķiedras, polisaharīdus (alginātus, laminarānu, fukoidānu), polifenolus.Ārstnieciskajā drogā ietilpst 0.9% organiski saistīta joda, daudz gļotvielu (basarīns). Pūšļu fuks satur visvairāk fukoidānu- fukoīdskābes kalcija sāļi.

Ārstnieciskā nozīme

Pūšļu fuka preperāti iedarbojas, kā pretiekaisuma, brūču dziedējošs, reģenerējošs, antibakteriāls, sāpju remdējošs, sedatīvs, nomierinošs, imūnās sistēmas stimulējošs, urīna dzenošs, žulti dzenošs, detoksicējošs, antisklerotisks, antikoagulants līdzeklis.

Pūšļu fuks normalizē dzimuma hormonu sintēzi, mazina dzimumorgānu un piena dziedzeru audzēju iespējamību, stimulē vairogdziedzera pilnvērtīgu darbību, mazina holesterīna saturu asinīs, kā arī papildina cilvēka organismu ar tam nepieciešamajām aminoskābēm, vitamīniem, polinepiesātinātajām taukskābēm- Omegas tipa.

Pūšļu fuks spirina sirds un asinsvadu sistēmu, padarot asinsvadu sieniņas elastīgākas un izturīgākas, iedarbojas, kā spēcīgs detoksicējošs līdzeklis, kurš ir neaizstājams dažādu šlakvielu izvadē no organisma.

Augā esošais fukoidāns rada spēcīgu bioloģisku aktivitāti, kā pretvīrusu, antibakteriāls, pretiekaisuma līdzeklis. Tāpēc to pieskaita pie polivalentajiem biomodulātoriem.. Fukoidāns mazina holesterīna un cukura līmeni asinīs. Amerikāņu pētnieki norāda, ka ne mazāka nozīme ir tā pretaudzēju un antiangiogēnā aktivitāte- tas palīdz apturēt jaunu asinsvadu izvedi, kuri baro audzējus.

Pūšļu fukā esošie algināti no organisma palīdz izvadīt radionuklīdus un smago metālu sāļus, kā arī regulē holesterīna un ūdens-sāļu vielmaiņu, normalizē gremošanu un attīra zarnu traktu. Šis augs nonākot kuņģī piebriest, mazinot ēstgribas sajūtu, kas noder, lai zaudētu lieko svaru. Algināti palīdz arī dziedēt brūces un apdegumus, traucē attīstīties infekcijai bojātajos audos.

Pūšļu fukā esošais laminarīns stiprina asins vadu sieniņas, normalizē sirds un smadzeņu asins apgādi, mazina trombu un audzēju rašanās iespēju, stiprina imunitāti, nomierinoši iedarbojas uz nervu sistēmu, veicina pilnvērtīgāku miegu.

Pūšļu fukā esošais jods normalizē zemādas tauku slānī vielmaiņu, aktivizē tauku sadalīšanos un pastiprina lipolīzi, veicinot liekā svara izzušanu, kā arī celulīta izzušanu.

Tautas dziednieki pūšļu fuku izmanto īpaši plaši dažādu slimību ārstēšanai, kā arī lai attīrītu organismu no šlakvielām, toksiskām vielām, smagajiem metāliem un radionuklīdiem. Ar šī auga palīdzību normalizē vielmaiņu, normalizē gremošanas trakta darbību, stiprina imunitāti, izmanto, kā onkoprofilaktisku līdzekli, kā veselību atjaunojošu un kopjošu līdzekli pēc ilgas slimošanas vai antibiotiku kursiem. Tāpat šis augs ir aktīvs pret dažādas izcelsmes alerģiskām reakcijām, elpceļu, nervu un asinsvadu slimībām.

Taču pats galvenais tautas medicīnas virziens, kurā izmanto pūšļu fuku ir vairogdziedzera darbības stabilizēšana un ārstēšana, artrīta un locītavu sāpju, aptaukošanās, joda deficīta, aizcietējumu ārstēšanai.

Pūšļu fuks ir efektīvs, lai mazinātu svaru, jo tā sastāvdaļas stimulē vielmaiņu, bremzē ogļhidrātu uzsūkšanos, samazina cukura līmeni asinīs, kā arī pateicoties šķiedrām veicina zarnu trakta darbību- to attīrot un mazinot tauku uzsūkšanos iespēju.

Pūšļu fuku var izmantot sievietes arī klimaktēriskajā periodā, kā arī lai normalizētu menstruālo ciklu, kā arī lai uzlabotu ādas un matu stāvokli.

Nav ieteicams lietot

Pūšļu fukam blakņu praktiski nav, izņemot, gadījumu, kad pacients cieš no vairogdziedzera hiperfunkcijas. Uzmanīgi to jālieto grūtniecēm. Pūšļa fuku lietot ieteicams ne ilgāk par 12-14 dienām, ar pārtraukumu uz pāris nedēļām.

Lietojot pūšļu fuku tīrā veidā un lielos daudzumos var radīt traucējumus vairogdziedzera darbībā, kā arī izprovocēt vieglu saindēšanos.

Der atcerēties, ka Baltījas jūra ir visnotaļ piesārņota. der aizdomāties vai šo augu ievākt!

Lasīt par gaiļbiksīti ->