- angliski: Warty-cabbage
- vāciski: Orientalische Zackenschote
- zviedru: ryssgubbe
- igauņu: harilik tõlkjas
- lietuviešu: rytinė engra
- krievu: свербига восточная
Viengadīgs, divgadīgs (visbiežāk) vai daudzgadīgs augs, sazarots, ar gandrīz veselām ar sīkzobotu malu, plūksnaini šķeltām, dalītām vai koklesveidīgām lapām. Augam ir apmatojums. Augs ir vērtīgs medus augs!
Ziedi dzelteni vai balti, savākti īsā (1-2cm garumā) vairogveida ziedkopā, augļu klātbūtnē tā pagarinās līdz 10-20cm. Auglis- ovālas formas pāksts, kaila, divligzdu, ar viensēklu vai divsēklu ligzdām, novietota viena virs otras.
Ārstnieciskam nolūkam ievāc auga virszemes daļu līdz ziedēšanai (ievācot vēlāk, produkts zaudē garšas un ārstnieciskās vērtības), saknes un sēklas. Augu ievāc no jūlija līdz septembrim, šajā laikā augs vērtība ir vislielākā. Griež pirms ziedēšanas, pirms zari vēl nav pārkoksnējušies un ir zaļi. Žāvē ēnā, sausā vietā. Žāvēta droga izmantojama ārstnieciskām vajadzībām.
Auga virszemes daļā ir 8.4% proteīna, <10% augu tauku, 33% bez slāpekļa ekstraktīvās vielas. Sēklās atrodas <32% augu tauku. Vienā kilogramā žāvētu augu ir 214mg dzelzs, 8,4mg varš, 29,2mg mangāna, 40mg titāna, 4,0mg molibdēna, 16,8mg bora. Vēlāk tika atklāts arī niķelis un titāns. C vitamīns svaigā augā spēj sasniegt 49mg.
Ārstnieciskā nozīme
Auga vērtīgās īpašības skaidrojamas ar tajā esošo C vitamīnu, dzelzi, mangānu, varu, proteīna, šķiedrvielām un ēteriskām eļļām. Pateicoties dzelzs klātbūtnei, tas veicina hemoglobīna satura palielināšanos asinīs, kas ir īpaši aktuāli anēmijas gadījumā.
Austrumu dižpērkoni nereti izmanto apetītes zuduma gadījumā, aterosklerozes, augšējo elpceļu iekaisumu ārstēšanai un imunitātes pastiprināšanas vajadzībām.
Tautas medicīnā austrumu dižpērkoni izmanto kuņģa un zarnu slimību ārstēšanai, tā noder caurejas gadījumā, kā arī lai ārstētu aknas, dzelteno kaiti, reimatismu un plaušu slimības, noderēs arī kā urīna dzenošs līdzeklis.
Tautas medicīnā austruma dižpērkones sulu zintnieki izmanto, lai ārstētu labdabīgus un ļaundabīgus audzējus, žāvētus ziedus izmanto locītavu ārstēšanai. Tautas medicīnā no šī auga gatavo nostādinājumus un novārījumus, kuri ir efektīvi cingas, bērnu krampju un augšējo elpceļu slimību gadījumā.