- Angliski: common Figwort
- Vāciski: Knoten-Braunwurz
- Zviedru: flenört
- Igauņu: harilik sealõuarohi
- Lietuviešu: nariuotasis bervidis
- Krievu: норичник узловатый
Gumainā cūknātre ir daudzgadīgs augs ar gumveidīgu- paresninātu sakneni. Stublājs ir stāvs, četršķautņains, līdz 1,5m garš. Sasmalcinot augu tas nepatīkami smaržo. Lapas ir olformas, retāk eliptiskas, gar malu asi zobotas. Lapas izaug 20cm garumā un 10cm platumā. Ziediņi zaļgani- brūni, izvietoti skrajā, piramidālā, nelielā skarā. Gumainās cūknātres augļi- smailas, kailas apaļas kārbiņas, garumā līdz 10mm, platumā līdz 5mm. Tajās ir sīkas, eliptiskas, tumši brūnas sēkliņas.
Ārstnieciskām vajadzībām ievāc sakneņus, sulu un lakstus. Lakstus ievāc ziedēšanas laikā. Augs zied jūnijā- septembrī. Ievāc lakstu galotnītes, žāvē izklājot plānā slānī, labi vēdināmā vietā. Der zināt, ka augs ir indīgs un iekštelpās to labāk nežāvēt. Auga sula var radīt ādas kairinājumu, tāpēc ar to strādā tikai gumijas cimdos.
Sakneņus rok rudenī, kad auga virszemes daļa ir atmirusi. Sakneņus rūpīgi attīra no augsnes, skalo ar aukstu ūdeni, griež šķēlītēs un žāvē līdzīgi, kā lakstus.
Iegūto drogu un no auga pagatavotos preparātus uzglabā hermētiskos traukos, nost no siltuma avotiem un saules stariem, kā arī bērniem nepieejamā vietā.
Gumainā cūknātre no ķīmiskā viedokļa izpētīta ir pietiekami. Ir noskaidrots, ka lakstos ir C vitamīns un pektīnvielas. Sakneņos atrasts ir cukurs, holīns, saponīni, flavonoīdi un kumarīni. Gan lakstos, gan sakneņos ir organiskās skābes, starp kurām arī taukskābes, ābolskābe, dzintarskābe, sveķvielas, miecvielas, alkaloīdi, flavonoīds hesperidīns un iridoīdi.
Ārstnieciskā nozīme
Šī auga ārstnieciskās īpašības tika noteiktas pēc daudziem klīniskiem testiem, kurus veica Ķīnas zinātnieki. Viņi noteica, ka augam piemīt spēcīgas sāpju remdējošas īpašības, neradot, praktiski, nekādas blaknes. Cūknātres ekstrakti mazina tūsku, infiltrāciju un aktivizēto T- limfocītu proliferāciju locītavu audos, kā arī inhibē iekaisumus. Tādā veidā zinātnieki noteica, ka cūknātre var būt perspektīvs līdzeklis locītavu artrīta ārstēšanai.
Cūknātri gumaino izsens pielieto tautas medicīnā. Sakneņu nostādinājumus iesaka lietot perorāli locītavu reimatisma, niezes un limfadenīta gadījumā. Ar gumainās cūknātres nostādinājumiem skalo kaklu, lai ārstētu angīnu.
Svaigi spiestu sulu un auga novārījumus dzer lipomu, malārijas, locītavu artrīta, otīta, vairogdziedzera slimību, infiltrātu un jaunveidojumu gadījumos. Nostādinājumus un novārījumus lieto, kā nomierinošu līdzekli, iesaka lietot galvas sāpju un bezmiega gadījumā. Ārīgi nostādinājumu lieto ādas izsitumu, limfmezglu iekaisuma, furunkulozes, niezošo dermatožu ārstēšanai. Aplikācijas no auga gatavo, lai ārstētu abscesu un hemoroīdus.