Ceļteka lielĀ
PLANTAGO MAJOR L.

 

  • Angliski: greater Plantain
  • Vāciski: Breit-Wegerich
  • Zviedru: gårdsgroblad
  • Igauņu: suur teeleht
  • Lietuviešu: plačialapis gyslotis
  • Krievu: подорожник большой

Lielā ceļteka ir daudzgadīgs augs ar īsu, vertikālu sakneni, kurš klāts ar neskaitāmām, mazām saknītēm. Auga lapas ir lielas, paplašinātas olveida formas, ar 3-9 dzīslām. Lapas veido sakneņa rozeti. Ziedkopa veidojas uz gara cilindriska kāta, augstumā 15-30cm. Ziedi maziņi, brūngani, nepamanāmi, ar zaļu groziņu. Auglis divdaļīga kārbiņa, kurā ir 6-30 sēkliņas. Augs zied sākot ar maiju līdz septembrim, augļi nogatavojas no augusta līdz oktobrim.

Ārstnieciskām vajadzībām izmanto lielās ceļtekas lapas, kā arī nobriedušas sēklas un sulu. Lapas ievāc mirklī kad augs zied, nogriežot tās ar nazi. Nedrīkst, griezt audzēs visus auga eksemplārus, jo tādā veidā iznīcināsiet visu audzi. Nav pieņemams ievākt netīrus, bojātus vai slimus augus. Augus žāvē labi vēdināmās un vēdināmās telpās uz sietiem vai piespiedu žāvētājos, nepārsniedzot 40-50C. Labvēlīgos apstākļos, vienā audzē, vienā vasarā var ievākt augu vairākas reizes.

Šo augu ārstnieciskām vajadzībām audzē pat plantācijās- Krievijā, Francijā, Spānijā, ASV.

Auga lapas satur līdz 20% pektīnvielas. Polisaharīdu kompleksā ir atrasta pektīna skābe, galaktoarabināns, galaktāns. Ceļtekas lapās ir flavonoīdi: luteopolīns, apigenīns, kvercetīns, skutellareīns, hispidulīns, baikaleīns, luteolīns un tā atvasinājumi. Augā ir atrasti arī iridoīdu glikozīdi: aukubīns (0.37%) un katalpols, saponīni, kumarīns eskulīns, rūgtvielas, miecvielas, steriodu vielas, alkaloīdu pēdas; organiskās skābes:  benzoskābe, salicilskābe, ceriņskābe un citas; fenolskābes: hlorogēnskābe, kanēļskābe, parakumarīnskābe, ferulskābe, kafijskābe, vaniļskābe un citas; aminoskābes, triazols, ēteriskā eļļa, fitoncīdi, vitamīns K un C, B5, mikro un makro elementi.

Ārstnieciskā nozīme

Lielās ceļtekas lapas nostādinājums pastiprina bronhu dziedzeru sekrēciju, rada mukolītisku, pārklājošu un pretiekaisuma iedarbību, stimulē žults izdali un pastiprina tās skābumu.

Auga ūdens nostādinājums palielina elpceļu epitēlija skropstiņu aktivitāti, kas pastiprina bronhiālās gļotas sekrēciju, attiecīgi krēpas šķīst un palielinās to izvade klepojot.

Klīniskie pētījumi ir pierādījuši, ka ceļtekas ūdens novārījumi paātrina čūlu un brūču dzīšanas procesus, samazina strutu veidošanos, veicina granulāciju un epitelizāciju. Uz lielās ceļtekas bāzes nereti gatavo ziedes, kurai ir spēcīgas pretiekaisuma īpašības un tā veicina epitalizāciju un rētojuma neveidošanos.

Lielās ceļtekas lapu ekstrakts iedarbojas nomierinoši un tam piemīt pat miegu uzdzenošs efekts, samazina arteriālo spiedienu, piemīt asins apturošas, pretiekaisuma un baktericīdas īpašības. Auga sula nomāc patogēnā stafilokoka, Pseudomonas aeruginosa un hemolītiskā streptokoka attīstību. Augā esošie fitoncīdi rada antimikrobu iedarbību.

Ārstējot kuņģa čūlu ar pazeminātu vai normālu kuņģa sulas saturu, lielās ceļtekas preparāti iedarbojas aizsargājoši un spazmolītiski. Slimniekiem palielinās kuņģa sulas saturs, palielinās tā skābums, samazinās vai pazūd sāpes, pazūd dispepsijas pazīmes, aizcietējumi un vēdera uzpūšanās, samazinās resnās zarnas spastiskās (krampji) sāpes.

Lietojot lielās ceļtekas sulu, hroniska gastrīta gadījumā, izzūd sāpes un dispepsiskie traucējumi, atjaunojas apetīte, normalizējas vēdera izeja, uzlabojas labsajūta, slimnieki atgūst svaru. Sulu izmanto arī lai dziedētu radzenes traumas.

Tautas medicīnā lieto dažādu sugu ceļteku lapas, sasmalcinātā veidā, lai ārstētu brūces, plīsumus, sasitumus, apdegumus un kā pretiekaisuma līdzekli kukaiņu kodumu gadījumā. Acu iekaisuma gadījumā, ar lielās ceļtekas nostādinājumu skalo acis.

Lielā ceļteka ir uzskatāms par efektīvu līdzekli, gremošanas orgānu funkcijas traucējumu gadījumā: kuņģa katara ar pazeminātu skābes saturu, akūts gastrīts, enterokolīts un kuņģa čūlas.

Vīriešiem

Tautas medicīnā lapu novārījumus, nostādinājumus un sulu lieto kā tonizējošu līdzekli un impotences gadījumā. Auga lapu novārījums pastiprinās arī dzimuma aktivitāti. Ar auga sēklām var ārstēt gan vīriešu, gan sieviešu neauglību.

Maisījumos var lietot, lai ārstētu prostatas adenomu, pārlieku ātras sēklu noplūdes, prostatītu.

Nav ieteicams lietot

Lielās ceļtekas sulas specifiskās iedarbības dēļ, ir daži ierobežojumi auga ārstnieciskā pielietojumā. Individuāla nepanesamība- taču šis faktora ietekme ir gaužām reta. Taču ir faktori, kuru gadījumā lielo ceļteku nedrīkst lietot vispār- tendence uz trombu veidošanos, jo lielā ceļteka paātrina olbaltumvielu koagulāciju asinīs.

Kā jau sapratām, augs ir veiksmīgi pielietojams dažādu gremošanas sistēmu problēmu novēršanai, taču ja kuņģa čūla vai 12-pirkstu zarnas čūla ir veidojusies uz paaugstinātas kuņģa skābes satura bāzes, tad šo augu nedrīkst lietot.

Ar ceļteku var arī saindēties, īpaši lietojot tās ekstraktus, lielos daudzumos- tā radīs miegainību un reiboni, kas nereti ir asins spiediena pazemināšanās rezultātā. Attiecīgi, šo preparātu nebūtu vēlams lietot arī cilvēkiem, kuriem ir pazemināts asins spiediens.

Ārstniecības Receptes

Lielās ceļtekas lapu nostādinājums: 25gr drogu aplej ar 200ml verdoša ūdens, nostādina 1h tas atdala biezumus. Lieto pa 1 ēdamkarotei 3-4 reizes dienā.

Lielās ceļtekas sēklu nostādinājums: 25 gr sēklu aplej ar 200ml verdoša ūdens, ilgi maisa un tad atdala biezumus. Lieto pa vienai ēdamkarotei 3 reizes dienā, pirms ēšanas.

Lielās ceļtekas sulā: spiež no svaigām auga lapām, kuras var ievākt sākot ar maiju, beidzot ar septembri. Lapas ar nelielu kātiņu noskalo aukstā tekošā ūdenī, ūdenim ļauj notecēt, noplaucē, samaļ caur gaļas mašīnu un izspiež caur blīvu audumu. Ja sula sanāk pabieza to šķaida ar ūdeni 1:1. Vāra 1-3 minūtes. Lieto pa 1-2 ēdamkarotēm, kopā ar medu, 3-4 reizes dienā pirms ēšanas (sulu lej ½ glāzē ūdens). Ārstniecības kurss 30 dienas.

Lielās ceļtekas novārījums: lieto lai ilgstoši skalotu mutes dobumu pret smaganu iekaisumu, zobu sāpēm un kā kompreses acu sāpju gadījumā. Lai šo novārījumu lietotu iekšķīgi, to gatavo tā- 15gr lapas uz 200ml verdoša ūdens, nostādina 15 minūtes, lieto pa 1 ēdamkarotei 3-4 reizes dienā.

Kārsts nostādinājums: 1 ēdamkarote sausu lapu uz 1 glāzi verdoša ūdens, nostādina siltā vietā 10 minūtes, iegūto diennakts devu izdzer stundas laikā, dzerot nelieliem malkiem.

Tautas medicīnā izmanto lielās ceļtekas lapu novārījumu bronhiālo iekaisumu gadījumā (īpaši hronisku), kā arī iekšējās asiņošanas gadījumā (asins atklepošanas), dizentērijas, kā arī kuņģa un zarnu iekaisuma ārstēšanai, dedzināšanas, aknu slimību un dzeltenās kaites gadījumā. Lielās ceļtekas sēklas pielieto, kā vieglu caurejas veicinošu līdzeklis un kā smagu caureju apturošu līdzekli, tām piemīt pretiekaisuma un pārklājošas īpašības, jo kad sēklas aplejat ar verdošu ūdeni no tām izdalās gļotvielas. Aizcietējuma gadījumā, kurš radies resnās zarnas iekaisuma rezultātā, sēklās esošās gļotvielas mazina iekaisumu, un pateicoties savām īpašībām, tās uzlabo fekāliju kustību zarnās. Veselas vai sasmalcinātas sēklas lieto pa 1 ēdamkarotei uz nakti, vai aplej tās ar ½ glāzes verdoša ūdens, atdzesē un dzer kopā ar visām sēklām. Iedarbība parādās pēc 6-12h. Hroniskas caurejas gadījumā, īpaši uz tuberkulozes pamata, sēklas sasmalcina pulverī un lieto pa 1gr, 4 reizes dienā.

Lielās ceļtekas nostādinājums pastiprina elpceļu epitēlija funkcionālo aktivitāti, pastiprina izdali un evakuāciju no bronhiāliem dziedzeriem, veicina atkrēpošanos un mazina klepu. To parasti gatavo tā, ņem vienu ēdamkaroti drogu un aplej ar vienu glāzi verdoša ūdens, nostādina 15 minūtes un atdala biezumus. Lieto pa vienai ēdamkarotei 3 reizes dienā pirms ēšanas. Asiņošanas gadījumā gatavo nostādinājumu no 2 ēdamkarotēm lielās ceļtekas drogas un 2 ēdamkarotēm lielās nātres, uz divām glāzēm verdoša ūdens (diennakts deva). Zobu sāpju gadījumā, ausī liek lielās ceļtekas saknīti (sāpošajā pusē). Apmēram pēc pus stundas sāpes pāries.

Lielās ceļtekas lapu novārījums: 10 gr (2 ēdamkarotes) drogu ieber emaljētā traukā, aplej ar 200ml kārstu ūdeni, aizver vāciņu un silda ūdens peldē 30 minūtes, atdzesē 10 minūtes istabas temperatūrā, atdala biezumus, pārpalikumus izspiež. Iegūtam novārījumam pievieno verdošu ūdeni, līdz sākotnējam tilpumam. Lieto pa 1 ēdamkarotei 3 reizes dienā, 15-20 minūtes pirms ēšanas.

Recepte no lasītāja: 

Maza receptīte rudens-ziemas sezonai.

Savācam lapiņas, paturam, lai drusku ievīst, tad rokās sarullējam, tā, lai sula veidojas, lapiņas izlīdzina, un liekam mēdū ... 
Medus saudzīgi, ūdens peldē atkausēts līdz 40 grādiem.
Turam 3 dienas siltā vietā.
Kad viss ievilcies iefermentējies- rullējam plaukstās bumbiņas, liekam uz plāts un cepeškrāsnī 100 grādi, pieskatām. Pēcāk uz 70-80.

Pārtikas nozīme

Pārtikā lieto dažādas ceļtekas: Lielo ceļteku (Plantago major), šaurlapu ceļteku (Plantago lanceolata) un vidējo ceļteku (Plantago media). Izmanto auga jaunās lapas, kā piedevu zupām, sautējumiem un salātiem, īpaši "Pavasara spēka salātos", kuri paredzēti, lai atgūtos pēc ziemas. Pārtikā ievāc arī augu sēklas, kuras apcep un gatavo miltus, kurus pievieno dažādām mērcēm. Sēklas var arī skābēt pienā, ko pēc tam pievieno gaļas un zivju ēdieniem.

Ceļtekas garšas uzlabošanai, tai nepieciešams pievienot skābus augus, kā skābeni, zaķškābeni.

Jaunas ceļtekas lapas lieliski noder zupu vārīšanai. Tās labi izvārās.

Uztura receptes 

Salāti no ceļtekas un sīpola

120 gr. ceļtekas jaunās lapas, 80 gr. sīpola, 50 gr. rīvēta mārrutka, 50 gr. lielā nātre, 1 ola, 40 gr. krējuma, sāls, etiķis.

Ceļtekas un nātres lapas noplaucē verdošā ūdenī 1 minūti, notecina, sasmalcināt. Pievieno sasmalcinātu sīpolu, mārrutku, sāli un etiķi. Salātus apbērt ar olu un pievienot krējumu.

Ceļtekas zupas piedeva

Žāvētas ceļtekas lapas saberž pulverī. Izmanto, kā piedevu zupam.

Kosmētiskā nozīme

Ceļtekas jau gadsimtiem tiek pielietotas, kā brūču dziedējošs un asiņošanu apturošs līdzeklis. Tradicionāli šī auga sula tiek pielietota, lai dziedētu brūces, apdegumus un ādas plīsumus. Saprotams, šī senā pieredze kalpoja, kā iemesls, lai uz šī auga bāzes veidotu kosmētiskos līdzekļus. Ceļteku var uzskatīt par universālu līdzekli visu tipu ādas kopšanai, līdz ar to, šo augu var pielietot visa veida kosmētikā.

Ceļtekā ir atrodami polisaharīdi, tai skaitā gumijvielas (<11%), glikozīds aukubīns, rūgtvielas, karotinoīdi, salicilskābe un askorvīnskābe, kā arī holīns un dažādi mikroelementi.

Nevēršot uzmanību uz to, ka ceļtekās nav īpaši liela dažādu aktīvo elementu dažādība, ceļteku var uzskatīt par vienu no vērtīgākajām sastāvdaļām kosmētikā. Ceļteku ekstrakts iedarbojas: nomierinoši, antiseptiski, savelkoši un brūču dziedējoši. Kosmētikas izgatavošanā, ceļteku izmanto tās pretmikrobu un pretiekaisumu īpašību dēļ.

Ceļteku ekstrakts ir pazīstamas arī ar to, ka tas ir spēcīgs revitalizējošs elements- tas spēj atjaunot bojātās ādas šūnas un papildus arī stimulē kolagēna sintēzi, uzlabo ādas izturību un elastību. Ceļteku ekstrakts iedarbojas arī tonizējoši un savelkoši- tas samazina poras un palīdz likvidēt melnos lokus ap acīm.

Augs rada limfodrenāžas un atindējošu efektu, galvenokārt, atbrīvo šūnas no liekā ūdens. Ar ceļtekas ekstraktu kosmētikā var radīt arī aizsargbarjeru ādai un arī mitrināt ādu. Turklāt, ceļteka palīdz stiprināt arī asinsvadu sieniņas. Tā atindējošos un tonizējošo īpašību dēļ, ceļteka nereti tiek pielietota celulīta programmās.

Ir informācija, ka ceļteka var palīdzēt ārstēt ārējos hemoroīdu mezglus, novērst izsvīduma izsitumus un izārstēt konjunktivītu. Ceļtekas īpašības, lieti noderēs cilvēkiem ar hiperjūtīgu ādu.

Ceļtekas līdzekļi var būt vērsti, lai novērstu daudzas kosmētiskas problēmas:

  • Akne (kompleksi ar citiem augiem). Ceļtekas pretmikrobu īpašības nomāc patogēno baktēriju vairošanos, kuras veicina aknes saasinājumus. Savukārt, pretiekaisuma īpašības atbrīvo no sasārtumiem un izsitumiem. Papildus tam, ceļteka spēj attīrīt ādu.
  • Kuperoze, rozācija un citas asinsvadu pataloģijas. Ceļtekas pretiekaisuma īpašības spēj atbrīvot no iekaisuma un sārtuma.
  • Cīņā pret vecuma izpausmēm, īpaši noderīgs nobrieduša cilvēka ādai. Ceļteka mazina grumbu veidošanos, stimulē jaunu šūnu reģenerāciju un pastiprina kolagēna sintēzi.
  • Varikozi paplašinātās vēnas. Ceļteka iedarbojas uz vēnām tonizējoši un mazina asinsvada tīklojuma redzamību uz ādas.
  • Tūska ap acīm. Limfodrenāžas efekts, palīdzēs atbrīvoties no maisiņiem zem acīm.
  • Slimības un ādas patoloģijas. Ceļteka palīdz nomierināt ādu, arī pēc insektu kodieniem. Mīkstinošās un savelkošās īpašības palīdz novērst ādas sausumu un dermatīta izpausmes. Ceļtekas līdzekļus nereti izmanto arī pret herpes vīrusa uz lūpām un mutes dobumā.

Ceļteka blaknes, parasti, nerada. Izņemot gadījumus, ja pret to ir individuāla nepanesamība- taču arī tas ir ārkārtīgi reti!

Lasīt par platlapu cemeri ->