- Angliski: Restharrow
- Vāciski: Bocks-Hauhechel
- Franču: Bugrane épineuse
- Zviedru: stallört
- Igauņu: haisev jooksjarohi
- Lietuviešu: šlaitinis dirvenis
- Krievu: стальник полевой
Tīruma blaktene ir daudzgadīgs augs, augumā 30-50cm (retāk <80cm). Tam ir izteikts, garš, koksnains, vāji sazarots galvenais saknenis, kurš pāriet uz augšu īsā, daudzgalvainā saknenī tumši brūnā vai melnā krāsā, lūzuma vietā balts.
Stublāji vairāki, stāvi, retāk piepacelti, sazaroti, apmatoti, biežāk ar āķīšiem un pie pamatnes pārkoksnējušies. Nereti stublāji violeti- sarkanā krāsā, ar maziem sānu zariņiem, nereti arī tiem nobeigumā ir āķīši.
Lapas ar lielām pielapēm, pieaugušām pie lapu kāta, izkārtotas pamīšus, trīskāršas (zemākās un vidējās) un vienkāršas (augšējās). Trīskāršās lapas izstiepti eliptiskas (1,5-3cm garumā), ar asi zobotām lapu malām, no abām pusēm apmatotas, viegli lipīgas. Ziedi uz īsiem ziedkātiem, pa diviem izvietoti lapu pazarēs, stublāju un zaru galos, veidojot blīvas, vārpveidīgas ziedkopas. Zieds spilgti rozā vai rozīgi baltas (15-22mm garas). Augšējā ziedlapa ir lielāka par sānu divām. Augs zied jūnijā- augustā. Auglis pāksts (~7mm garumā), noapaļoti eliptiskas vai olformas, apmatots. Sēklas apaļas vai viegli nierformas, tumši brūnas vai viegli brūnas, nobriest jūlijā- septembrī.
Ārstnieciskām vajadzībām izmanto žāvētas saknes, gan no savvaļas augiem, gan no kultūru augiem. Saknes ievāc rudenī (septembris- oktobris). Augu rok visu, attīra no augsnes, nogriež virszemes daļu un skalo saknes aukstā, tekošā ūdenī. Divu dienu laikā saknes savītina, tad 7 dienu laikā izžāvē piespiedu žāvētājos nepārsniedzot 60C temperatūru.
Droga ir žāvētas veselas vai uz pusēm sagrieztas saknes, garumā līdz 40cm un platumā 0,5-2,5cm. Saknes ir ļoti cietas, koksnainas, tām ir cilindriska, nereti kantaina vai saspiesta forma, virsma kraupaina, vietām virsējais slānis ir atlēcis no saknes. Lūzuma vieta šķiedraina. Sakneņa krāsa gaiši brūna, lūzumā dzelteni balta. Smarža savdabīga, garša saldi rūgtena, viegli savelkoša.
Tīruma blaktenes saknēs ir atrastas daudz bioloģiski aktīvās vielas, kā glikozīdi (ononīds un ononīns, astralgīns), saponīni (onocerāls), flavonoīdi, miecvielas un sveķvielas, ēteriskā eļļa un augu tauki, organiskās skābes, kā arī olbaltumvielas, ciete, gļotvielas un līdz 10% minerālo sāļu. Turklāt, tīruma blaktenes saknenī ir ap 0,3% divasu tetracikliskais triterpēna spirts- onocerīns, kā arī makro un mikro elementi (bors, jods, svins, hroms, stroncijs, molibdēns, dzelzs, cinks, niķelis, magnijs, varš, selēns, kalcijs, mangāns, vanādijs, kālijs, alumīnijs).
Ārstnieciskā nozīme
Augā ir atrasts vērtīgs, no medicīnas viedokļa flavonoīds- makovīns, kurš pieder pie pterokaprānu grupas, kuriem piemīt fungicīdas īpašības.
Tīruma blaktenes farmakoloģiskās īpašības ir pamatojamas, galvenokārt, ar tajā esošo flavonoīdu ononīnu. Tīruma blaktenes sakņu preparāti, rada īslaicīgu arteriālā spiediena samazinājumu, pastiprina diurēzi, mazina kapilāru trauslumu un samazina asiņošanas laiku, turklāt, tas neiedarbojas uz asins recēšanu.
Turklāt, tīruma blaktenes saknes iedarbojas asiņošanu apturoši, diurētiski, žulti dzenoši, atsāpinoši, pretiekaisuma un hemostatisku iedarbību.
Tīruma blaktenes sakņu preparāti iedarbojas diurētiski, hipotensīvi, kardiotoniski, asiņošanu apturoši, kapilāru stiprinoši un pretiekaisuma. Augam piemīt mīkstinošas īpašības, paaugstina zarnu sieniņu tonusu un noņem sfinkteriem spazmas, aktivizē iekšējo dziedzeru sekretoro darbību, uzlabo vielmaiņu.
Tīruma blaktenes nostādinājumu lieto, lai ārstētu hemoroīdus, plaisas taisnajā zarnā, postdizentērijas un protogēnus aizcietējumus, kā arī atoniskus un spastiskus aizcietējumus slimniekiem, kuri ilgi atrodas gulošā stāvoklī, pēc traumām un operācijām.
Pēc tīruma blaktenes preparāta lietošanas pastiprinās zarnu sieniņu tonuss, samazinās asins pieplūdums hemoroidālās vēnās un samazinās hemoroidālo mezglu tūska. Un tiek atvieglots defekācijas akts. Liela nozīme ir auga pretiekaisuma spējai un spējai neļaut veidoties trombiem. Tādā veidā tīruma blakteni izmanto, lai ārstētu tromboflebītu, varikozo flebotrombozi, kāju varikozo vēnu paplašinājumus, kā līdzekli, kurš mazina asinsvadu caurlaidību un asinsvadu iekšpusē asins recēšanu.
Ārīgi, aukstā ūdenī izšķīdinātu tīruma blakteni lieto kā kompresi, hemoroidālo mezglu iekaisumu un trofisko čūlu augšstilbos ārstēšanu.
Tautas medicīnā, visbiežāk izmanto lapu novārījumu un nostādinājumu. Ārstēšanās ar tīruma blakteni, veicina ātru atbrīvošanos no aizcietējumiem un izejas normalizāciju, ievērojami uzlabojot pašsajūtu un pārtrauc hemoroidālo mezglu asiņošanu jau 7-10 dienu laikā.
Nostādinājumi vai novārījumi tiek izmantoti arī, kā asiņošanu apturoši līdzekļi furunkulozes, pūtīšu, ādas izsitumu gadījumā, kā urīna dzenošu- nieru un urīnpūšļa iekaisuma slimību gadījumā. Profilaksei nierakmeņu slimības, podagras un reimatisma ārstēšanai. Lakstus izmanto, tieši tāpat, kā saknes.
Vīriešiem
Maisījumos augu izmanto, lai ārstētu prostatas adenomu un prostatītu.