Diždadži pēc sava ķīmiskā sastāva ir tuvu līdzīgi citām augu kultūrām, kuras audzē zemnieki un dažos elementos pat ir pārāki. Nav mazsvarīgi, ka auga lapās ir liels daudzums C vitamīna, apmēram 200-250mg uz 100gr.produkta. Tas ir divas reizes vairāk, kā dienas deva pieaugušam cilvēkam.
Vai zinājāt, ka diždadžu jaunās lapas ir ēdamas? Daudzās valstīs, īpaši Japānā, šo augu audzē, kā dārza kultūru. Lai gan tā ir cita suga, kura pie mums savvaļā nav sastopama. Atšķirība šai sugai, galvenokārt, ir sakneņa izmērā. Teiksim auga ražībā! Saknes mēdz žāvēt un malt, lai gatavotu diždadža miltus maizes cepšanai. Dažādas auga daļas var sautēt, vārīt un pat cept. Saknes, zupās aizstāj kartupeli. Japānā no saknēm gatavo pat ievārījumu.
Diždadži ir lielisks līdzeklis, kurš palīdzēs tikt galā ar pavasara avitaminozi, turklāt tas ir ievērojami lētāks, kā aptieku piedāvātā alternatīva. Diždadža lapās ir arī daudz B vitamīna, apmēram, 70% no dienas devas. Lielos daudzumos inulīna prebiotika, kas lieliski uzlabo zarnu darbību.
Diždadžos ir daudz minerālvielu, kā mangāns, dzelzs, cinks un citi. Savukārt, augā kaloriju gan ir pamaz, tik vien kā 60-70kcal uz 100gr. Kaut, tas iespējams, ir pat plus, tiem kas tievē.
Diždadža preparātiem ir plašs iedarbības un vērtīgo īpašību klāsts:
- Detoksikācija. Diždadža lapu tēja uzlabo aknu, nieru funkcionalitāti. Palielinot toksīnu izvadi no organisma.
- Cīņa ar pinnēm un melnajiem punktiņiem. Lietojot diždadža lapu kompreses ikdienā uz pinņu vai melno punktiņu skartajām vietām, apmēram mēneša laikā panāksiet ievērojamu ādas kvalitātes uzlabošanos.
- Psoriāzes un ekzēmas ārstēšana. Tēja vai zupas, kurās tiks iekļautas diždadža daļas un tiks lietotas ikdienā, spēji uzlabos ādas kvalitāti. Pirmos rezultātus būs iespējams novērot jau pēc pāris nedēļām.
- Urīndzenošs efekts. Risināt problēmas, kuras saistās ar iekaisumu vai nierakmeņiem, palīdzēs diždadža urīndzenošās īpašības. Augs palīdzēs arī tai mirklī, ja ir kādas urīna izvada sistēmas problēmas, piemēram, iekaisums.
- Artrīta simptomu mazināšana. Diždadža lapas palīdz kopt arī locītavas vēl jo vairāk mugurkaula problēmas. Tādam nolūkam dzer lapu tēju vai sakņu tēju un liek lapu komprese. Palīdzēs arī podagras gadījumā.
- Gremošana. Diždadža lapas un sakneņi strādā, kā viegls, caureju veicinošs līdzeklis. Turklāt augs tonizēs visu gremošanas traktu.
- Saules apdegumi. Šādam nolūkam var izmantot lapas vai sakneņus. Samaļ augu putriņā un sajauc ar olas baltumu, to arī ziež uz apdeguma vietām.
- Hormonālā fona koriģēšana. Augā esošās sastāvdaļas ietekmē arī endokrīnās sistēmas darbību, tādi mazinot hormonālās svārstības.
- Zāļu terapijas. Šodienā, populāras ir dažādas detox tūres, kuru laikā lieto dažādu augu kokteiļus. Diždadža lapas iekļaut šajos kokteiļos ir vairāk kā vēlams, jo tās ir vitamīniem bagātas. Turklāt, lapu kompreses palīdzēs sakārtot tauku dziedzeru darbību.
Mūsdienu medicīna ir noteikusi auga lietderību, dažādu, audzēju ārstēšanai. Auga lietderība ir pierādīta, tādu slimību ārstēšanai, kā: cukura diabēts, furunkuloze, rahīts, aizcietējumi, hemoroīdi, ekzēmas, reimatisms, tūskas u.c. Diždadzi var lietot arī, lai ārstētu seksuāli transmisīvās slimības. Turklāt, kompreses izmanto insektu koduma gadījumā, pat ja tie ir indīgi.
Tautas medicīnā diždadžus lieto sevišķi plaši, kā novārījumus, ekstraktus, pulverus, uzlējumus utt. No lapām mēdz pat spiest sulu. Turklāt, šo augu var sagatavo, lai tas būtu pieejams visa gada garumā.
Kosmetoloģijā diždadzis ir ne mazāk populārs. To lieto, lai veicinātu matu augšanu un novērstu visa veida ādas iekaisumus.
Diždadži blaknes nerada, taču ilglaicīgi tos lietojot un to urīndzenošo īpašību dēļ var rasties situācijas, ka no organisma tiek izskaloti kālija un nātrija joni. Kas neko labu nenozīmē.